Facebook
Google +

Jak założyć, otworzyć i prowadzić własny sklep internetowy

   Jak go wypromować i zareklamować? Jak skutecznie prowadzić swój sklep internetowy? Jeżeli tutaj trafiłeś, to zapewne te pytania chodzą Ci po głowie już od dawna. Jeżeli nie masz teraz w sobie zaparcia, aby doczytać ten tekst do końca, to prowadzenie sklepu on-line także może Cię przerosnąć. Zaufaj nam, że Twoje wahania związane z tym biorą się po prostu z niedostatecznej wiedzy na ten temat, jaką posiadasz. Trochę przeczytałeś w internecie, trochę zasłyszałeś od ludzi, ale czy były to wiarygodne źródła informacji od osób naprawdę z tym związanymi? A jeśli wydaje Ci się, że wiesz już wiele, to po przeczytaniu tego mini kompedium dla początkujących i rozpoczynających swoją przygodę ze sprzedażą przez internet, może uświadomisz sobie, że wcale tak dużo nie wiedziałeś. Otworzyć własny sklep, niby nic trudnego. My zajmujemy się tym od wielu lat, dlatego wiemy, że jest to temat rzeka, a początkujący często błądzą. Postaramy się rozwiać część tych wątpliwości i przy okazji otworzyć oczy na kwestie, o których pewnie na starcie nikt nie myśli.

 

 “Wiedza usuwa dwóch wrogów budowania dobrobytu: ryzyko i strach”

Charles Givens

 

   Po pierwsze, prowadzenie sklepu w internecie to ciężka praca, taka jak każda inna. Im więcej czasu poświęcisz na zdobywanie wiedzy jak prawidłowo to robić, tym będzie Ci łatwiej. Pierwsza sprawa na początek to odpowiednie nastawienie. Każdy, kto prowadzi sklep w sieci i sprzedaje ten sam asortyment co Ty masz zamiar dopiero zacząć sprzedawać jest niestety już znacznie przed Tobą, co nie jest powiedziane, że postępuje całkowicie prawidłowo. Bez wątpienia jest bogatszy w doświadczenia, często zdobywane metodą prób i błędów i co gorsza jego strona/sklep jest już notowana w wynikach wyszukiwania (co nie znaczy, że wysoko). Na tym etapie musisz przyjąć podejście, że nie zgarniesz od razu całego tortu, ale będziesz walczyć o jego kawałek. Polski rynek e-commerce (sprzedaży internetowej) cały czas się rozrasta, a wg. Forrester Research rozwija się on najszybciej w Europie. Jego rozszerzenie szacowane było aż na 24% w minionym roku 2012. Także jak widzisz kryzys ekonomiczny nie specjalnie trzyma się tej branży w naszym kraju.

 

   Załóżmy więc, że wiesz co chcesz sprzedawać. Od czego powinieneś zacząć? Od analizy konkurencji w sieci! Powinieneś ustalić jak bardzo rynek przesycony jest Twoim rodzajem towaru. Odpowiemy na Twoje pytanie zanim zaczniesz się w ogóle zastanawiać jak to zrobić. Jest bardzo przesycony i z każdym dniem staje się jeszcze bardziej. Największe marki/sklepy internetowe dzięki wysokiemu budżetowi są w stanie więcej inwestować w reklamę i działania marketingowe, dzięki czemu z każdym dniem docierają do większego grona odbiorców. Tak, wiemy, to nie było motywujące, ale przypomnij sobie co napisaliśmy parę zdań wcześniej. Nie walczysz teraz o tort, ale o jego kawałek. Rynek jest tak duży, że starczy miejsca dla wszystkich, a sukces odniosą ci najlepiej przygotowani i najbardziej zdeterminowani. Pomyśl, że poszerzając swoją wiedzę na ten temat, tak jak teraz to robisz czytając nasze porady jesteś już o krok przed tymi, co nadal się wahają. Też kiedyś byliśmy w tym punkcie i szukaliśmy po omacku. Dziś chcemy się tym dzielić, aby ułatwić start każdemu. Zajmujemy się profesjonalnie projektowaniem stron i sklepów internetowych oraz ich promocją w sieci. Doświadczenie czerpiemy nawet z działań naszych klientów, którzy nam zaufali i często jesteśmy zaskoczeni tym, jak świetnie sobie radzą już bez naszego wsparcia. A gdy się do nas zgłaszali nie wiedzieli nawet od czego zacząć. Wiedzieli jedynie, że chcą ruszyć ze sprzedażą w sieci.

 

   Sytuacja z największymi sklepami jest taka, że pozycję lidera jest znacznie trudniej utrzymać, niż piąć się małymi kroczkami do przodu każdego dnia i obserwować jak Twój interes rośnie w siłę jeśli podążasz na początku właściwą drogą. Tekst ten ma za zadanie wskazać Ci właśnie tę drogę, aby ustrzec się błędów na starcie. Najsilniejsze marki na rynku zapominają często, że oprócz doskonałej infrastruktury jaką posiadają, renomy na rynku itp. potrzebna jest cały czas innowacyjność, wprowadzanie nowych rozwiązań, oraz co najważniejsze utrzymywanie cen na odpowiednim poziomie. Czy zwróciłeś uwagę, że najwięksi sprzedawcy, pomimo tego, że często kupują towar od samych producentów to mają wyższe ceny, niż znacznie mniejsze sklepy, które zaopatrują się w hurtowniach? I tutaj zaczyna się właśnie koło świadomego konsumenta. Pomimo, że wie, iż sklep XY jest sprawdzony, robił tam zakupy wiele razy, marka XY utkwiła mu dobrze w pamięci, to szuka sklepu z niższą ceną, lub po prostu chce zrobić zakupy gdzie indziej dla sprawdzenia "a może tam będzie lepiej?". Ale pamiętaj, że konsument ten przyzwyczajony jest także do wysokiego standardu obsługi, szybkiej dostawy oraz dobrego kontaktu ze sklepem.

 

   I tutaj zaczyna się Twoja rola. Jeśli wiedza na temat sklepów internetowych, jaką posiadasz przedstawia się następująco: "zastanowić się co chcę sprzedawać, znaleźć najtańszego wykonawcę, który zrobi mi to w miarę rzetelnie i fachowo, nawiązać kontakt z odpowiednimi dostawcami towaru, zainwestować parę groszy w reklamę i czekać" to niestety musimy Cię zmartwić. Prawdopodobnie trafisz na wykonawcę, który zaprojektuje Ci przeciętny sklep, do którego będziesz musiał cały czas dokładać pieniądze, aby coś w nim zmienić, który po czasie wraz z Twoim rozrostem nie będzie spełniał nawet połowy wymagań pod względem funkcjonalnym, jakich będziesz potrzebował, lub wybierzesz darmową, ogólnie dostępną platformę licząc, że jakoś to będzie. Stracisz jedynie czas i pieniądze przy czym zniesmaczysz się do prowadzenia sklepu. I raczej nie masz co liczyć niestety, że taki wykonawca za przysłowiowe pare groszy wprowadzi Ci zestaw nowych funkcji do Twojego sklepu.

 

   Z reklamą jest podobnie. Powiedzmy, że chcesz przeznaczyć na nią 300zł miesięcznie. No dobra, ale, czy na prawdę wiesz, jak i gdzie te pieniądze zainwestować, aby przyniosły one wymierny efekt? Wiesz, jak sprawdzić, do ilu odbiorców w ogóle ta reklama dotrze? Do jakiej grupy docelowej dotrze? Czy w ogóle gdzieś dociera. I co ważniejsze, czy poradzisz sobie z tym sam, aby nie wyrzucić pieniędzy w błoto? Aha, i czy masz świadomość, że reklama ta zacznie przynosić efekt w wielu przypadkach dopiero po czasie (3-6 mieś.)? Im bardziej konkurencyjna branża, tym czas do uzyskania zadowalającego efektu będzie dłuższy. Ale bez tego po prostu nie będziesz istniał w sieci. O Twoim sklepie dowie się zaledwie garsta ludzi, którzy pewnie i tak nic nie zamówią. A czy brałeś pod uwagę, jak w miarę prostą i skuteczną metodą może być wykorzystanie potencjału portali społecznościowych do przyspieszenia rozwoju Twojego sklepu? Lub ogłoszeń lokalnych, jeśli masz zamiar udostępnić klientom odbiór osobisty towaru?

 

 “Żadne zadanie nie jest szczególnie trudne, jeśli podzielisz je na mniejsze podzadania.

Henry Ford 

 

Teraz w prostych punktach opiszemy najważniejsze kroki, jakie powinieneś naszym zdaniem podjąć i przemyśleć na starcie oraz w których możemy Ci pomóc:

 

 • Przeprowadzić analizę konkurencji, analizę przesycenia rynku towarem w sieci, analizę ile osób miesięcznie wyszukuje w Google takiego towaru. Robimy to od wielu lat. Spokojnie, dla Ciebie brzmi to groźnie, dla nas nie.
 • Porównać ceny poszczególnych dostawców towaru z cenami na detalicznym rynku internetowym.
 • Zastanowić się, czy będziesz prowadzić magazyn, czy na początku towar ma być wysyłany bezpośrednio od dostawcy/hurtowni do klienta końcowego. 
 • Przemyśleć sprawę związaną ze zwrotami i ew. serwisem towaru.
 • Znaleźć odpowiedniego wykonawcę Twojego sklepu, który odda Ci do użytku nowoczesny i świetnie zaprojektowany sklep internetowy, dopasowany do Twojej branży, który pod względem funkcjonalności nie będzie ustępował niczym największym sklepom na rynku. Przeszkoli Cię w jego obsłudze, dostarczy dokumentację i instrukcję obsługi sklepu, przy czym okaże się tani. Nie będziemy owijać w bawełnę - tak to my.
 • Jeżeli nie dysponujesz własnym serwerem, domeną, kontem e-mail w domenie od nas dostaniesz w cenie wykonania sklepu na rok gratis.
 • Odpowiednio zainwestować w reklamę i marketing (obowiązkowo pozycjonowanie strony w bezpłatnych wynikach wyszukiwania Google, reklama Google AdWords). Bez tego będziesz całkowicie niewidoczny w sieci. Nie dotrzesz do nikogo ze swoim sklepem. Przy czym być jednocześnie przygotowanym, że reklama nie przyniesie efektu z miejsca. Pokierujemy tym wszystkim za Ciebie.
 • Rozważyć zaistnienie na portalach społecznościowych ze swoim sklepem. Choćby ze względu możliwości informowania ludzi o promocjach, jakie im zaoferujesz. Ludzie lubią promocje i wyprzedaże. Nie wiesz jak poprowadzić takie akcje skutecznie? My tak!
 • Rozważyć zaistnienie w bezpłatnych ogłoszeniach lokalnych, zarówno internetowych, jak i tradycyjnych, jeśli planujesz możliwość odbioru osobistego towaru przez klientów. Zostaw to nam.
 • Rozważyć sprzedaż równocześnie na serwisach aukcyjnych, typu Allegro. Pomożemy.
 • Rozważyć powiązanie swojego sklepu z porównywarkami cen typu Ceneo, Nokaut, Skąpiec itp. Zapewni Ci to z miejsca dostęp do tysięcy odbiorców, przy założeniu, że Twoje ceny są konkurencyjne. Nasze sklepy posiadają takie funkcje.
 • Odpowiednio przygotować ofertę cenową, nie zapominając o kosztach, jakie ponosisz (choćby na reklamę i dostawę).
 • Pamiętać o tym, że opisy towarów powinny być przygotowane skrupultanie. Trzeba pamiętać o zasadach SEO i copywritingu. Zdjęcia najlepiej wykonać samemu. Pokażemy Ci jak robić to prawidłowo. To bardzo ważne.
 • Zapoznać się z cenami poszczególnych kurierów, aby wybrać najkorzystniej. Być może podpisać z nimi umowy, a także z Pocztą Polską dla obniżenia kosztów dostawy. 
 • Przygotować odpowiednio regulamin sklepu, abyś zarówno Ty, jak i Twoi klienci mogli czuć się bezpiecznie. Aby od strony prawnej było wszystko prawidłowo. To w sumie nic trudnego, ale zawsze możesz nie mieć czasu.
 • Przemysleć wielojęzyczność strony i wysyłkę towaru za granicę.
 • Rozważyć mozliwość uzyskania dofinansowania na otwarcie sklepu z funduszy UE lub innych.
 • Codziennie kontrolować swoje stany magazynowe (bądź stany dostawców) i ceny towarów w swoim sklepie. Wszystko musi być aktualne.
 • Wziąć pod uwagę opóźnienia w dostawie wynikające z czasu dojścia przelewów na konta bankowe na linii klient-Ty-dostawca.
 • Odpisywać na każde zapytanie klienta z tą samą skrupulatnością. Nie ważne, czy zamawia 1szt. czy 100szt towaru. To samo tyczy się kontaktu drogą telefoniczną.
 • Nie bać się eksperymentować ze swoim sklepem i dopytywać wykonawcy co jak zrobić w panelu administracyjnym, jeśli sama dokumentacja i instrukcja nie wystarcza. Tu nic nie da się zepsuć. W najgorszym wypadku przywrócimy kopię bezpieczeństwa.

 

Jeśli chcesz skorzystać z naszej pomocy i usług, lub po prostu masz pytania - nie zwlekaj i skontaktuj się bezpłatnie z nami!

 

 „Na początku jest to trudne, ale na początku wszystko jest trudne.

Musashi Miyamoto

 

   Także jeśli dotrwałeś do tego momentu naszego tekstu, to już jest dobrze, nie zniechęciłeś się, bo nie o to tu chodziło. Być może, wszystko to, o czym tu napisaliśmy jest dla Ciebie oczywiste, ale wierzymy, że dla choćby części odbiorców tekst ten okazał się pewną wskazówką. Takie jest nasze podejście do klienta. Budować jego świadomość. Nie tylko zaprojektować nowoczesny sklep internetowy, wyszkolić w jego obsłudze (a w razie czego służyć wsparciem technicznym), ale i przekazać niezbędną wiedzę na temat prowadzenia własnego sklepu na samym początku jego działalności. Dostarczyć oraz przedstawić konkretne kroki i działania, jakie powinien podjąć, a przynajmniej rozważyć, na początku.

 

   I pomimo tego co myślisz, celem tego tekstu nie było głównie przekonać Cię, że to z naszych usług powinieneś skorzystać, ale abyś doczytał do końca i zrozumiał, że bez odpowiedniego przygotowania będzie Ci znacznie trudniej na starcie. A bez odpowiedniego pozycjonowania strony w Google i reklamy niestety nic nie ugrasz na rynku, bo nikt Cię nie odnajdzie, nawet jeśli posiadasz świetny towar w świetnej cenie, to nikt oprócz Ciebie się o nim nie dowie. Jeśli nawet nie zostaniesz naszym klientem wyjdziesz stąd bardziej świadomy. Naszym priorytetem nie jest zaprojektować 10 sklepów, które znikną z sieci po roku, ale choćby 1, który przetrwa i będzie się rozwijać. Takie podejście wyróżnia nas spośród innych firm świadczących usługi tego typu, gdyż wierzymy, że sukces klienta będzie też naszym sukcesem. Gdy przejdziesz ten w miarę trudny etap startu uzbrojony w odpowiednią wiedzę, nie zniechęcisz się początkowym brakiem zamówień, we właściwy sposób będziesz iwestować w promocję (pamiętając, że zazwyczaj dopiero po czasie zacznie przynosić efekt) i będziesz konsekwentnię dąrzyć do poprawy jakości swojego sklepu czerpiąc wiedzę choćby z naszego doświadczenia i ze swoich spostrzeżeń - odniesiesz sukces. To tylko kwestia czasu.

 

Artykuł został przygotowany w całości przez zespół Agencji Interaktywnej "MOJA WWW". Jego powielanie, kopiowanie w części, lub w całości jest zabronione. Cytowanie dozwolone w przypadku wyraźnego oznaczenia źródła w postaci linku zwrotnego.

 

 
 
 

 

 

Tagi: Profesjonalne tworzenie, pozycjonowanie stron i wykonywanie sklepów internetowych. Hosting, reklama w Google, dla firm, Kielce, Skarżysko, Starachowice, Włoszczowa, Jędrzejów, Sandomierz, Ostrowiec Świętokrzyski, Tarnów, Kraków, Nowy Sącz.