Facebook
Google +

Ranking Sklepów Internetowych 2016

   Już po raz piąty dokonaliśmy przeglądu sklepów internetowych, jakie wykonaliśmy, aby wyłonić zwycięzców w kategoriach: "E-Sklep działający najprężniej" oraz "E-debiut roku"! I tym razem udało nam się porozmawiać z właścicielami zwycięskich firm. Czy udało nam się uchylić rąbka tajemnicy odnośnie ich sukcesu w e-commerce? Zapraszamy do lektury!

 

Zwycięzca w kategorii "E-Sklep działający najprężniej" - Batard.pl - Pan Marek Loręcki

 

1. Co zmieniło się w Twoim e-przedsiębiorstwie w ostatnim roku?
Ostatni rok był o wiele bardziej pracowity od lat poprzednich. Wzrost ilości zamówień wpłynął na zwiększenie wartości sprzedaży, ale co za tym idzie również zwiększenie czasu pracy, jaki poświęcam mojemu e-przedsiębiorstwu. Niestety, jednak nie wszystko co zaplanowałem w roku poprzednim udało się w pełni zrealizować, ale przede mną przecież kolejne lata.

2. Muszę przyznać, że po raz kolejny zdeklasowałeś konkurencję, ale dystans ten zaczyna się jednak zmniejszać. Czy zdradzisz, jakie plany rozwoju oraz targety postawiłeś sobie na 2017?
Dziękuję za wyróżnienie. Nie spodziewałem się, że kolejny raz uzyskam tak wysoki wynik, oczywiście gratuluję konkurencji. Najważniejszym celem w 2017 roku będzie przede wszystkim dalszy rozwój sprzedaży hurtowej. W planach mam reorganizację strony internetowej, tak by jedna z zakładek witryny dedykowana była obecnym oraz nowym  odbiorcom hurtowym, którzy po zalogowaniu się, na odpowiednich warunkach handlowych będą mogli z niej korzystać. Oznacza to zorganizowanie procesu w oparciu o rozwiązania systemowe modelu B2B, który umożliwi efektywniejszą współpracę pomiędzy podmiotami. W 2017 roku planuję również poszerzyć asortyment sanitarny oraz wzbogacić ofertę o produkty z branży techniki instalacyjnej oraz grzewczej,
w nadziei na współpracę również z instalatorami.

3. Z jakimi problemami na tym etapie rozwoju spotykasz się na co dzień?
Mówiąc żartobliwie teraz największym moim problemem jest brak czasu. Rozwój mojego przedsiębiorstwa „idzie” w dobrym kierunku, coraz więcej Odbiorców i coraz więcej zamówień.
 
4. Jak podejście konsumenta zmieniało się na przestrzeni lat? Współpraca układa się łatwiej, czy jednak klient jest coraz bardziej wymagający?
Uważam, iż obecnie Klienci są bardziej wymagający i rozważni. Dobrze znają swoje prawa wynikające z ustawy o prawach konsumenta i świadomie z nich korzystają. Z perspektywy czasu myślę, że nie ma w tym nic złego. To niejako wymusza na nas, e-przedsiębiorcach, dbałość o jakość oferowanych towarów, ich zgodność z wymogami prawa, posiadanie certyfikatów i atestów, itp. Towar, który potencjalny Konsument widzi w sklepie internetowym musi być odpowiednio zobrazowany, zwymiarowany, prawidłowo opisany. Musimy pamiętać, że przy ogromnej konkurencji na e-rynku to przecież Klient decyduje co tak naprawdę kupi.
 
5. Czy spotkałeś się z przejawami nieuczciwej konkurencji w swoim e-biznesie?
Obowiązujące w Polsce przepisy ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji nie zawierają szczególnych uregulowań w stosunku do czynów nieuczciwej konkurencji w e-biznesie. Bazując na przepisach ogólnych i przedstawionych w nich przykładach nieuczciwej konkurencji, mogę stwierdzić, że spotkałem się z kilkoma takimi zachowaniami. Najczęściej są to fałszywe oznaczenie lub zatajanie pochodzenia geograficznego towarów, a także wprowadzające w błąd lub brak oznaczeń towarów, czy też nieuczciwe i nierzetelne zachwalanie produktów czy manipulacja ceną. Myślę jednak, że coraz więcej mamy uczciwych sprzedawców, z którymi ja też mam przyjemność współpracować.
 
6. Jak widzisz swój biznes za 3, 5 a jak z 10 lat?
Myślę, że za trzy lata dalej będę rozszerzał asortyment, za 5 lat zatrudnię kilku pracowników i pozyskam większą powierzchnię magazynową, a za 10 lat? Myślę, że przy takim (bardzo szybkim) rozwoju informatyzacji sprzedaż na e-rynku będzie wyglądała inaczej… być może dziś złożone zamówienie doczeka się realizacji w tym samym dniu…być może będę miał kilka, kilkanaście magazynów, filii w Polsce?, na świecie? :)...

7. Dzięki bardzo, że znalazłeś dla nas czas, aby podzielić się nieco swoim doświadczeniem z osobami, które dopiero zaczynają.
Od kilku lat obserwujemy, iż znacząca część transakcji kupna-sprzedaży przeniosła się do e-rynku. Rozwój informatyzacji spowodował, że dzisiaj jest to o wiele łatwiejsze i prostsze niż kilka lat temu, kiedy zaczynałem przygodę z e-biznesem. Jednak najważniejszy był i jest upór w dążeniu do postawionego celu. Początkujący sprzedawcy nie powinni zrażać się brakiem ogromnych zysków w pierwszym czy drugim roku działalności. Zaletą e-przedsiębiorstwa jest bowiem możliwość pracy w wyznaczonym przez siebie czasie i porze dnia, samodzielność działania i  mimo pozorów rozwój zawodowy. Trzeba tylko korzystać z odpowiednich narzędzi, i tutaj, muszę to ponownie podkreślić, należą się szczególne podziękowania dla twórcy i opiekuna mojej strony i dostarczanie odpowiednich instrumentów oraz wsparcie. Jeszcze raz dziękuję Agencji Interaktywnej "MOJA WWW".

 

 

Zwycięzca w kategorii "E-debiut roku" - HurtowniaKarolina.pl - Pan Michał Dymek

 

1. Przygotowywaliście się do startu z e-sklepem około roku. Jak możecie ocenić konfrontacje wyobrażenia do rzeczywistości?
Rok, to rzeczywiście sporo czasu na przygotowanie. Tak się może wydawać, jednak nawet teraz ciągle pojawiają się rzeczy, które nie są dobrze zrobione. Ale to chyba tak ze wszystkim i zawsze jest, że w tzw. "praniu" wychodzą drobne niedociągnięcia. Możemy powiedzieć, że na pewno nie spodziewaliśmy, że pracy związanej z założenie sklepu internetowego naszych wyobrażeń, będzie tak dużo.

2. Jakie samodzielne zabiegi marketingowe stosujecie? Czy np. zachęcacie klientów przychodzących do Waszej hurtowni do robienia zakupów on-line?
Nie chcemy łączyć klientów stacjonarnych z tymi on-line. Klientów lokalnych, którzy odwiedzają naszą hurtownię jest sporo i chcemy żeby tak zostało. Otwierając sklep internetowy chcieliśmy pokazać się konsumentom spoza regionu. Ci tutejsi już nas znają. Jeśli chodzi o promocję, to postawiliśmy na media społecznościowe, fora internetowe i newslettery. W przyszłości planujemy też współpracę z blogerkami kosmetycznymi.

3. Nasi klienci oferują często darmową dostawę na terenie swojego miasta. Czy sądzicie, że w przypadku Waszej branży takie udogodnienie przyniosłoby efekt?
Jak już wcześniej mówiliśmy, nie reklamujemy sklepu on-line kosztem hurtowni na miejscu. Darmowa dostawa w naszym przypadku nie przyniosłaby nowych klientów drogerii internetowej, a zabrałaby stałych hurtowni stacjonarnej.

4. Czy zdradzicie, jakie plany rozwoju oraz targety postawiliście sobie na 2017?
Przyznamy, że dopiero zaczęliśmy raczkować, jeśli chodzi o marketing w sieci, także będziemy się doskonalić w tym celu i próbować wszelkie możliwości, jakie do promocji daje Internet.

5. Wy start macie już za sobą. Co byście powiedzieli osobom, które planują otwarcie własnego e-sklepu w przyszłości?
Proponujemy przede wszystkim poznać konkurencję. Ważne jest wiedzieć, co mają inni. Często przedsiębiorcom, z małych miast wydaje się, że mają naprawdę super pomysł, super ceny, bo tak to wygląda lokalnie. Później okazuje się, że ktoś już to dawno wymyślił i u nas wcale nie jest tak super. Dlatego dokładne badania rynku to podstawa. A potem, to przede wszystkim być wytrwałym, bo to biznes, który nie od razu przyniesie zyski, ale konsekwencja i ciągłe uczenie się Internetu na pewno w końcu te zyski przyniesie.

 

Zwycięzcom jeszcze raz serdecznie gratulujemy oraz życzymy samych sukcesów w nadchodzącym Nowym Roku 2017!

 

 
 
 

 

 

Tagi: Profesjonalne tworzenie, pozycjonowanie stron i wykonywanie sklepów internetowych. Hosting, reklama w Google, dla firm, Kielce, Skarżysko, Starachowice, Włoszczowa, Jędrzejów, Sandomierz, Ostrowiec Świętokrzyski, Tarnów, Kraków, Nowy Sącz.

Opinie

Paulina Gątar

Fajnie się czytało. Super byłoby porozmawiać osobiście ze zwycięzcami i powymieniać się doświadczeniami. Pozdrawiam!